СВЕТСТВО


Хозе Араухо де Соуза

Среќни се оние што можат
вашиот дом во некое срце.
Оние кои можат да го почувствуваат тоа во градите
безбедниот ефект на пријателството.
Оние кои можат да сакаат
бесконечна убов
и умре за тоа, ако има потреба,
затоа што тоа е вистинска убов.
Среќни се оние што се враќаат дома,
во секое време и секој ден,
тие се насмевнуваат на влезот во собата за повторно да бидат на нивно место.
Среќни се оние што имаат
во секое време, засекогаш,
каде да живеат и каде можат, во вистинско време,
умираат опкружени со пријатели.
Среќни се оние што можат да кажат,
со отворено срце и чиста душа:
„Јас го имам само своето
моето тело и дух,
затоа што го споделив, целиот мој живот,
така што и другите би имале
сè што можев да понудам “.
На овие живи суштества,
на кого Бог му го дарувал животот,
ги чека светоста.

Здраво пријатели.
Јас се викам Хозе Араухо де Соуза, од Бело Хоризонте, Минас Гераис, Бразил, креатор на веб-страниците http://www.professorpoeta.com.br и http://www.contos de sacanagem.com.br и објавувам на македонски и на други јазици. Јас се ставам достапен за секого, преку моите веб-страници или преку е-пошта josearaujodesouza@yahoo.com.br за предлози, критики и мислења што можат да послужат како основа за подобрување на мојата работа.
Веб-страниците http://www.professorpoeta.com.br и http://www.contosdesacanagem.com.br не се спонзорирани и затоа не ми заработуваат пари. Помогнете ми да ги одржувам вака чисти, донирајќи која било сума за нивно одржување, преку сметката 43.725-5 Банко 3608-0 на Банко до Бразил или
купете ги моите е-книги на:

Амазон преку врската
https://www.amazon.com.br/s?k=Jos%C3%A9+Araujo+de+Souza&__mk_pt_BR=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&ref=nb_sb_noss

HotMart
http://www.hotmart.com.br

Ви благодарам, од срце.

Deixe um comentário

Preencha os seus dados abaixo ou clique em um ícone para log in:

Logotipo do WordPress.com

Você está comentando utilizando sua conta WordPress.com. Sair /  Alterar )

Foto do Google

Você está comentando utilizando sua conta Google. Sair /  Alterar )

Imagem do Twitter

Você está comentando utilizando sua conta Twitter. Sair /  Alterar )

Foto do Facebook

Você está comentando utilizando sua conta Facebook. Sair /  Alterar )

Conectando a %s