СОНУВАЕ ВО РИМИ

Хозе Араухо де Соуза

Толку многу сонував да те видам лице в лице
да ти ја подаде топката, дај ми ја устата
ве прави гуро без да ве полуди
исмејувај се толку малку
ве прават неблагодарни и ве прават неблагодарни
затвори ја вратата кон те гушкам рапав
дај милувај чувствувај ја својата прегратка
со прегрнување, галејќи го телото
колапс го голткаш во голтка
Сонував вака сонував.

Ако секоја вечер раскажував сè
дека во моите соништа мачен сон
секогаш би ме имал покрај твоето тело
и секогаш ќе го имав покрај мене.

Сонував да те галам
те исцеди и стави го високо
шепоти го правиш лудиот ум
гушкај се и почувствувај ја својата гушкање
те измачуваат и молат за прошка
и никогаш не те слушам како велиш: не!

Здраво пријатели.
Јас се викам Хозе Араухо де Соуза, од Бело Хоризонте, Минас Гераис, Бразил, креатор и управител на веб-страниците http://www.professorpoeta.com.br и http://www.contos de sacanagem.com.br каде што објавувам на македонски јазик. Многу ми е чест да видам дека моите страници се пристапувани од посетители, на македонски јазик, во повеќе земји, како што се Косово, Србија, Грција, покрај другите, покрај Македонија. Јас се ставам на располагање на сите за контакт, преку моите веб-страници или преку е-пошта josearaujodesouza@yahoo.com.br за предлози, критики и мислења што можат да послужат како основа за подобрување и подобрување на мојата работа.

Веб-страниците http://www.professorpoeta.com.br и http://www.contosdesacanagem.com.br не се спонзорирани и затоа немаат рекламирање, односно не ми носат никаква вредност. Помогнете ми да ги чувам чисти вака, донирајќи која било сума за нивно одржување, преку депозит или трансфер на сметката 43.725-5 Банко 3608-0 на Банко до Бразил

или

добијте ги моите е-книги на Амазон преку врската

Ви благодарам, од срце

Deixe um comentário

Preencha os seus dados abaixo ou clique em um ícone para log in:

Logotipo do WordPress.com

Você está comentando utilizando sua conta WordPress.com. Sair /  Alterar )

Foto do Google

Você está comentando utilizando sua conta Google. Sair /  Alterar )

Imagem do Twitter

Você está comentando utilizando sua conta Twitter. Sair /  Alterar )

Foto do Facebook

Você está comentando utilizando sua conta Facebook. Sair /  Alterar )

Conectando a %s