PA TY

José Araujo de Souza

Pa buzeqeshjen tende
nuk ka diell në qiell, nëse është ditë,
as drita e henes, as yjet, as nata,
kur gjithçka errësohet.
Nuk ka zhurmë të valëve
dhe deti, i cekët ose i thellë,
te prona, pa buzëqeshjen tënde.
Asnjë zog nuk këndon në kaçube
dhe lule, të lindura në pranverë,
humbasin të gjithë parfumin dhe të gjithë ngjyrën
dhe ata janë të shurdhër dhe të shurdhër,
pa buzeqeshjen tende.
Kur të vijë mëngjesi,
koha më e mirë e ditës dhe më e pastra,
nuk ka zë, nuk ka erë,
nuk ka asgjë që mund ta ndriçojë jetën
kur ka buzeqeshjen tende.
Dhe unë, që nuk di të jetoj
pa e pasur jetën në natyrë me mua,
Jam disi i humbur, midis të vdekurve dhe të gjallëve,
dhe pa buzëqeshur, pa buzëqeshjen tënde.

https://go.hotmart.com/P44458007I

Deixe um comentário

Preencha os seus dados abaixo ou clique em um ícone para log in:

Logotipo do WordPress.com

Você está comentando utilizando sua conta WordPress.com. Sair /  Alterar )

Foto do Google

Você está comentando utilizando sua conta Google. Sair /  Alterar )

Imagem do Twitter

Você está comentando utilizando sua conta Twitter. Sair /  Alterar )

Foto do Facebook

Você está comentando utilizando sua conta Facebook. Sair /  Alterar )

Conectando a %s